Nie ma chyba nikogo, kto nie zastanawiałby się jak poprawić swoją koncentrację i pamięć. Szczególnie tym są zainteresowani uczniowie i studenci, bo to oni muszą przyswajać, czasami ogromne, ilości materiału w szkole i na uczelni. Również osobom starszym zależy, by ich pamięć nie szwankowała, bo to bardzo frustrujące nie móc sobie przypomnieć niektórych faktów lub zapomnieć o czymś ważnym.

Czy jest sposób, jak poprawić koncentrację i pamięć?

Zapominanie o urodzinach kogoś bliskiego, niemożność skupienia się, rozproszone myśli, pustka w głowie na sprawdzianie. Nie musi to być problem nie do pokonania. Należy rozpoznać, dlaczego się dekoncentrujemy lub zapominamy o czymś, wyeliminować ewentualne przyczyny i zastosować kilka prostych kroków.

Rozpraszamy się, gdy robimy coś w stresie, klika rzeczy naraz, w pośpiechu, pod wpływem emocji, gdy jesteśmy głodni lub niewyspani. Otoczeni również wieloma rozpraszaczami – telefon, który powiadamia nas o nowych wiadomościach, SMS-ach itd., telewizor, komputer, radio, a czasami sąsiad, który włączył kosiarkę. Jak zatem można poprawić koncentrację i pamięć? Są na to sposoby.

10 praktycznych wskazówek – do zapamiętania i wdrożenia

1. Pierwsza, ale chyba najważniejszą podpowiedź – zadbaj o sen. Bez tego pozostałe punkty mogą nie mieć sensu. Minimum 7, a najlepiej 8 lub 9 godzin zdrowego snu to podstawa sprawnego działania mózgu przez cały dzień.

2. Dieta. Powinna być lekkostrawna, zawierająca warzywa i owoce. Nie omijaj posiłków. Śniadanie, dostarczające niezbędnej energii naszemu ciału, pełnowartościowy obiad, zdrowe przekąski, do których raczej nie należą słodycze. Zrezygnuj ze słodkich napojów.

3. Pamiętaj o ruchu. Sport, chociażby ten umiarkowany wpływa nie tylko na kondycję twojego ciała, ale i umysłu.

4. Aktywność fizyczną najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu – jesteś wtedy odpowiednio dotleniony, endorfiny wydzielone, stres przegoniony, a myśli jakby jaśniejsze. Jeżeli aura luba czas na to nie pozwala, powinieneś przynajmniej przewietrzyć pokój, w którym się przebywasz.

5. Zaplanuj dobrze. Nie rób zbyt długiej listy do rzeczy do zrobienia, nauczenia się, zapamiętania. Owszem bądź ambitny, bo musisz mieć wyzwania, by ćwiczyć umysł, ale snucie nierealnych planów nie ma sensu. Będziesz sfrustrowanym zniechęcony.

6. Jeżeli już zrobiłeś racjonalną listę zadań, to te najpilniejsze, najtrudniejsze i najważniejsze wykonuj na początku. Niezmęczony wykonasz je dobrze.

7. Rób gimnastykę umysłu. Rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy lub inne gry to świetny na to sposób. Staraj się też wiele rzeczy zapamiętywać, a zapomnieć o wujku Google. Surfowanie w sieci rozprasza, a świadomość dostępności informacji w każdej chwili – rozleniwia.

8. Koncentracji nie sprzyja nieporządek w otoczeniu, jak również wspomniane wcześniej rozpraszacze. Trzymaj je z daleka od siebie, a zwiększy się twoja zdolność do zapamiętywania.

9. Wyeliminuj również niepotrzebny stres. Ten motywujący (na przykład przed egzaminem) jest wskazany, ale nerwy z powodu niepotrzebnej kłótni z koleżanką niemile widziany. Spędzaj czas bliskimi, zadbaj o swój nastrój, fundując sobie małe przyjemności.

10. Możesz wspomóc się też suplementami, które wpływają na pamięć i koncentrację. Zawierają kwasy omega i lecytyną. Nie zaszkodzi spróbować środków z wyciągi z miłorzębu japońskiego i żeń-szenia.

Parę rzeczy do zapamiętania o tym, jak poprawić koncentrację i pamięć

Jak zatem to zrobić? To wcale nie takie trudne. Najlepiej zacząć od jutra, pamiętając, by się wcześniej porządnie wyspać. Jeżeli wdrożysz 10 powyższych wskazówek, twoja pamięć i zdolność koncentracji pozostanie w formie na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj