Luwr to paryskie muzeum sztuki, które jest jedną z najważniejszych atrakcji stolicy Francji. Mieści się ono w dawnym pałacu królewskim przemianowanym na placówkę kulturalną i zawiera ponad 300 tysięcy dzieł sztuki z całego świata. W gmachu budynku można znaleźć obrazy, rzeźby i eksponaty historyczne, które stanowią najważniejsze zbiory dziedzictwa kulturalnego na świecie. Jakie dzieła sztuki można podziwiać w Luwrze? Co szczególnie warto zobaczyć zwiedzając to ogromne muzeum?

Paryski Luwr – skarbiec światowej kultury

W muzeum turyści mogą podziwiać blisko dziesięć różnych działów sztuki, wśród których można znaleźć eksponaty pochodzące z Bliskiego Wschodu, Starożytnego Egiptu i Grecji oraz perełki europejskiego malarstwa i rzeźby. To właśnie w tym miejscu znajdują się eksponaty, o których słyszał każdy, nie tylko znawcy sztuki. Jednym z najsłynniejszych obrazów paryskiego zbioru jest „Mona Lisa” autorstwa Leonarda da Vinci, czyli obraz fascynujący kolejne pokolenia swoją tajemniczością i perfekcją wykonania. Muzeum posiada w swojej kolekcji również inne znane dzieła sztuki autorstwa włoskich mistrzów renesansu. To właśnie w Luwrze znajdują się rzeźby Michała Anioła oraz obrazy i malowidła Rafaela Santi.

Jakie eksponaty można podziwiać w Luwrze?

W paryskim muzeum turyści mogą zobaczyć z bliska obrazy pochodzące z wielu rejonów świata – można znaleźć tam między innymi „Portret infantki” Diego Velázqueza, „Wolność wiodącą lud na barykady” Eugene’a Delacroix oraz dzieła autorstwa flamandzkich, niderlandzkich i niemieckich mistrzów, takich jak Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn i Peter Paul Rubens. Spacer po korytarzach Luwru to podróż w czasie, w trakcie której obserwator może samodzielnie prześledzić rozwój malarstwa światowego oraz zestawić ze sobą najważniejsze kierunki i nurty w tej dziedzinie sztuki.

Luwr w Paryżu – Grecja, Rzym i Egipt na wyciągnięcie ręki

Nieodłącznym elementem rozwoju sztuki była działalność greckich i rzymskich artystów. Paryskie gabloty zawierają setki eksponatów będących przykładem kunsztu rzeźbiarskiego starożytnych mistrzów. Oprócz słynnej „Wenus z Milo” i fragmentów ateńskiego Partenonu, do dyspozycji zwiedzających są również liczne wazy, popiersia i zdobienia pochodzące z Grecji i Rzymu. Cennymi obiektami w kolekcji są rzeźby i sarkofagi faraonów egipskich, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów Luwru. Perłą tego działu jest wywodzący się z kultury delty Nilu „Sfinks” z około 2000 roku przed naszą erą.

Czy warto zwiedzić Luwr?

„Musée du Louvre” to wspaniały przykład miejsca, które zajmuje szczególną pozycję w sercach turystów z całego świata. W miejscu tym każdy zwiedzający poczuje fascynację eksponatami, które do tej pory mógł podziwiać jedynie na stronach podręczników i książek historycznych. Wizyta w Luwrze to nieodłączny element zwiedzania Paryża, co powoduje że setki ludzi każdego roku zagłębia się w sztuce wysokiej z taką przyjemnością, jakiej nie spodziewali się po sobie nawet najwięksi sceptycy tego rodzaju miejsc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj