Stany lękowe – czym są i dlaczego się pojawiają?

Stany wynikają z nieprawidłowości, które związane są z funkcjonowaniem układu nerwowego. Mogą objawiać się w różny sposób. Najczęściej są to fobie, leki albo nawet różnego rodzaju natręctwa. Taki stan rzeczy znacząco pogarsza komfort życia. Jeśli w swoim otoczeniu posiadasz kogoś, kto ma bardzo pesymistyczne podejście do rzeczywistości, kogoś, kto zawsze widzi świat w ciemnych barwach, być może jest to osoba, która boryka się ze stanami lękowymi i trudnościami, które są z nim związane.

Ktoś, kto ma stany lękowe zachowuje się w charakterystyczny sposób. Najczęściej widzi świat w pesymistyczny sposób, może narzekać i nie widzieć żadnych pozytywów. Taka osoba odczuwa również inne dolegliwości, związane z organizmem. Mogą pojawiać się bóle i napięcie mięśniowe, w szczególności w okolicach karku, brzucha i kręgosłupa. Zdenerwowanie i bóle głowy to kolejne dolegliwości, z którymi mierzą się osoby mające stany lękowe. Wśród objawów pojawiają się różnego rodzaju fobie, zespół lęku napadowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zespół stresu pourazowego czy uogólnionego.

Przyczyny pojawiania się stanów lękowych są różne. Mają ścisły związek z tym, jak otoczenie działa na człowieka. Jego źródła mogą być związane z dzieciństwem, relacjami z rodzicami, okresem dojrzewania. Problemy w tych okresach mogą wpływać na to, że człowiek ma stany lękowe. W dorosłym życiu również zdarzają się momenty, które mogą tworzyć niebezpieczeństwo wystąpienia stanów lękowych. Mogą mieć związek z różnego rodzaju obawami. Te obawy mogą wynikać z niestabilności sytuacji finansowej, utratą bliskiej osoby, nieprawidłowe relacje w rodzinie. Funkcjonowania takiej osobie nie ułatwia fakt, że często spotykać się może z niezrozumieniem u innych. Co najczęściej słyszysz, gdy mówisz, że masz problem? – bardzo często w odpowiedzi pojawiają się sformułowania, które sugerują, iż: inni mają gorzej, Twoje problemy nie są prawdziwe. Czasami można usłyszeć złote rady, aby po prostu wziąć się w garść i nie użalać nad sobą. Tego typu zdania nie pomagają, a wręcz mogą pogorszyć stan osób, które borykają się ze stanami lękowymi.

Stany lękowe – jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Najskuteczniejszą metodą, dzięki której leczenie jest możliwe, jest oczywiście wizyta u specjalisty. To właśnie on, dzięki swojej szerokiej i fachowej wiedzy oraz doświadczeniu, postawi odpowiednią diagnozę i dobierze najlepszą formę leczeni. Psychoterapia jest podstawowym narzędziem, dzięki któremu można uporać się ze stanami lękowymi. Działanie na własną rękę, może nie tylko być nieskuteczne, ale również pogorszyć sytuację. Zgłoszenie się na wizytę jest więc podstawą, o której nie warto zapominać. Dbanie o zdrowie jest ważne, dlatego nie należy się wstydzić takich metod jak psychoterapia.

Pomocne mogą być regularne ćwiczenia fizyczne, dzięki którym endorfiny mogą poprawić samopoczucie. Napięcie emocjonalne pomaga również zmniejszyć relaks, który powinien być zapewniony regularnie. Warto także nauczyć się wyrażać własne emocje, jednak to także często wymaga wizyty u lekarza specjalisty.

Podsumowanie

Stany lękowe potrafią zniszczyć życie, a już na pewno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli zauważasz pierwsze objawy, warto zadbać o swoje dobro i umówić na wizytę do psychoterapeuty. Dbanie o zdrowie to podstawa, nie wtydź się więc podejmować takie kroki. Dodatkowo możesz także zadbać o odpoczynek i endorfiny, które powinny nieco poprawić Twój stan. Przyjmowanie suplementów na własną rękę, może pogorszyć sytuację, nie warto więc leczyć się na własną rękę. Jeśli w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto zachowuje się jakby borykał się ze stanami lękowymi, prowadź umiejętną rozmowę. Nie umniejszaj problemów tej osoby, nie mów, że inni mają gorzej albo żeby wzięła się w garść. Jeśli naprawdę chcesz pomóc, postaraj się pokazać zrozumienie, dać wsparcie i delikatnie zaproponować wizytę u specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj