Historia zamku z bajki

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najbardziej malowniczo umiejscowionych budowli tego typu na Starym Kontynencie. Został zbudowany w XIX wieku na wyniosłym wzgórzu, wśród majestatycznych bawarskich Alp. Ludwik II Wittelsbach, który był odpowiedzialny za wzniesienie tej imponującej budowli, postawił sobie pewien cel. Chodziło mu o wybudowanie zamku, który nawiązywałby do okresu średniowiecznych władców oraz niektórych bohaterów literackich i ich niezwykłych dokonań. Można więc powiedzieć, że Neuschwanstei, to historia zamku z bajki.

Wagner i jego baśnie – inspiracja do budowy zamku

Historia zamku z bajki ma swoje podstawy w twórczości Ryszarda Wagnera – znakomitego niemieckiego kompozytora, dyrygenta i teoretyka muzyki. Król Ludwik II był zachwycony, zarówno twórczością, jak i samą osobą Wagnera. To właśnie dzieła Wagnera były inspiracją dla władcy, podczas projektowania niektórych pomieszczeń budynku. Ciekawostką zamku Neuschwanstein jest fakt, że sam kompozytor nigdy w nim nie był. Ale jego wpływ na powstanie zamku został doceniony w 1933 roku, kiedy to w 50 rocznicę śmierci genialnego muzyka, miała miejsce inauguracja Sali Śpiewaków. Zaproszono na nią jedynie 50 wyjątkowych gości.

Zamek Neuschwanstein – ciekawostki

Do wybudowania zamku w Neuschwanstein wykorzystano ogromne ilości materiałów, głównie kamiennych. Samego marmuru zużyto 465 ton. Do tego 1550 ton piaskowca, 400.000 cegieł oraz ponad 2000 metrów sześciennych drewna, które było potrzebne do budowy rusztowań. Ale ciekawostek zamku Neuschwanstein jest więcej. Na uwagę zasługuje chociażby ilość osób zaangażowanych we wznoszenie tej majestatycznej budowli. Każdego dnia pracowało przy niej około 200 osób. Ale były okresy, w których liczba przekraczała 300 budowniczych. Do tej liczby nie wliczano osób dostarczających materiał budowlany, ani tych, którzy współpracowali pośrednio przy budowie.

Zamek Neuschwanstein – atrakcja turystyczna

Zamek Neuschwanstein, jako obiekt turystyczny, cieszy się ogromnym powodzeniem. Ze względu na swój wygląd jest nazywany „zamkiem Disneya”, gdyż niektóre jego elementy bardzo go przypominają. Każdego roku jego podwoje przekracza ponad 1,3 miliona turystów. A w szczytowym okresie sezonu turystycznego jego korytarzami przemieszcza się każdego dnia około 10.000 osób.

Zamek Neuschwanstein a III Rzesza

Niewątpliwą ciekawostką zamku Neuschwanstein jest rola, jaką odegra on w czasie II wojny światowej. Naziści z pewnością doceniali piękne położenie oraz urok tej majestatycznej budowli. Ale jeszcze większe zainteresowanie wzbudzała w nich duża powierzchnia magazynowa zamku. Do roku 1944 Niemcy gromadzili w jego komnatach dzieła sztuki zagrabione z Francji, a także spore ilości pieniędzy i rezerwy złota banku Rzeszy. Pod koniec wojny zaplanowano wysadzenie zamku. Z pewnością chodziło o to, by znajdujące się tam „skarby” nie dostały się w ręce wrogów. Na szczęście dowódca, który był za to odpowiedzialny, nie wykonał rozkazu, a zbiory zostały przejęte przez aliantów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj