Ludzie są różni. Mają różne zalety, wady, cechy osobowości doświadczenie, wykształcenie, zainteresowania Nie każdy z każdym się musi się przyjaźnić, lubić i rozumieć. To naturalne i należy tę prawdę zaakceptować. Są jednak typy osób, których zdecydowanie, w miarę możliwości, należy unikać. To tak zwani toksyczni ludzie.

Miłe złego (toksycznych znajomości) początki

Bywa, że chętnie się z kimś zaprzyjaźniamy, bo osoba jest wesoła, towarzysko atrakcyjna, bezpośrednia, zabawna. Początkowo miła, uczynna i sympatyczna, okazuje się z czasem prawdziwym wampirem energetycznym. Trudno jest nam na tę sytuację jakoś zareagować, bo już uwikłaliśmy się w dość zażyłą relację. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, kim ta osoba jest, nie umiemy jej właściwie określić. Czujemy się tylko po spotkaniu, czy rozmowie emocjonalnie wyczerpani, wykorzystani, bezradni

Po pierwsze rozpoznać, czyli czym się charakteryzuje osoba toksyczna

Nie zawsze jest to od razu takie proste, ale to ważne. Czasami stosunkowo łatwo zrezygnować ze znajomości – po prostu zerwać kontakty towarzyskie z kolegą, koleżanką, znajomym. Jeżeli jednak zwiążemy się na przykład węzłem małżeńskim, nie jest to takie proste. Dobrze znać, czym się charakteryzuje typ toksyczny, by ewentualnie nie popełnić kardynalnego błędu.

Czasami nie wiadomo, dlaczego męczy nas czyjeś towarzystwo, tak jakby cała energia została z nas wyssana. Tak się dzieje, gdy słuchamy ciągle narzekania, dramatyzowania, opowieści napędzanych złymi emocjami, myślami, zachowaniami. Do tego nierzadko są to kłamstwa. Osoba toksyczna mówi zazwyczaj tylko o sobie, swoich problemach. Jest przy tym zbyt wylewna – opowiada o swoim dzieciństwie, potyczkach życiowych, najintymniejszych sprawach. Wszystko to nawet przy krótkiej znajomości. A ty czujesz się, jak kosz na niesegregowane śmieci. Ja, mnie, moje – mówi. Ma za to problem ze słuchaniem. Owszem, czasami zapyta cię o twoje życie, ale szybko zakończy temat jednym „nie przejmuj się”.

Gdy obdarzy cię komplementem, to takim, że nie wiesz, czy to pochwała, czy krytyka. Raczej to drugie. Zawsze jest ofiarą – to świat jest zły i ją krzywdzi, to inni ludzie jej zazdroszczą, chcą zranić, zniszczyć. I potrafi o tym opowiadać ciągle lub w czasie kiedy właśnie ma na to ochotę i potrzebuje, a ty masz być zawsze do dyspozycji, bo inaczej należysz do tego złego świata. Tym cię szantażuje, stosuje różne manipulacje – od wzbudzania w tobie poczucia winy do szantażu emocjonalnego. Zresztą słowo „nie” w swoim kierunku nie przyjmuje, wpada w złość przy każdej próbie wyartykułowania go lub wyznaczenia granic. Czujesz się, że jesteś w potrzasku, chcesz uciekać

Para na większy lub mniejszy detoks. Jak pozbyć się toksycznych znajomości?

Nie zawsze jest możliwe zerwanie zupełne znajomości. Czasami z osobą toksyczną związani jesteśmy rodzinnie i jest wtedy dużo trudniej zaradzić sytuacji. Gdy jest taka możliwość, należy bezwzględnie osobę toksyczną zostawić samej sobie. Nie ulegać jakimś swoim dylematom, nie litować się i nie kontynuować relacji. Mówisz po prostu „żegnaj”. Dla własnego dobra. Musisz byś silny, inaczej toksyczny człowiek wykorzysta twoją słabość przeciwko tobie. Możesz też spróbować sobie jakoś radzić. Na przykład zachować spokój, opanowania, spokojnie tłumaczyć i spróbować wyznaczyć granice relacji. Traktują jego ocenę na opinię „takie jest twoje zdania, masz do tego prawo”. Należy być przy tym asertywnym. Nie wolno dać się sprowokować. To trudne, ale dobrze to wykorzystać w rozwoju swojej osobowości i dobrych cech. To może być dla ciebie wspaniałą lekcją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj