Historia zespołu Enej

Enej to polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza folku i rocka. Skład został założony w Olsztynie w 2002 roku z inicjatywy Piotra i Pawła Sołoducha oraz Łukasza Kojrysa, który pełni obecnie funkcję menadżera zespołu. W muzyce Enej można odnaleźć liczne inspiracje muzyką ludową i kulturą ukraińską, co jest związane z pochodzeniem liderów grupy. Enej łączy w sobie rockowe brzmienie gitar elektrycznych z silnie zaakcentowanym akordeonem, czego rezultatem jest charakterystyczny styl zespołu, który na nowo zapoczątkował modę na folk wśród artystów polskiej sceny muzycznej.

Ekipa debiutowała w 2006 roku na festiwalu Union of Rock w Węgorzewie, a następnie zdobyła popularność na rynku lokalnym występując na olsztyńskich festiwalach i juwenaliach. Ogólnopolski rozgłos przyniosło Enejowi zwycięstwo w jednej z pierwszych edycji programu „Must be the music. Tylko muzyka”. W kolejnych latach Enej stał się jednym z najpopularniejszych zespołów i występował na największych wydarzeniach w Polsce, takich jak Sopot TOPtrendy Festiwal, Przystanek Woodstock, Krajowy Festiwal Muzyki Polskiej w Opolu, Lato Zet i Dwójki, Eska Music Awards oraz Superjedynki, organizowane przez Program Pierwszy Polskiego Radia.

Co oznacza nazwa zespołu Enej?

Nazwa zespołu Enej pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy”, czyli poematu autorstwa Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest żartobliwą parafrazą słynnego dzieła o tej samej nazwie, stworzonego przez Wergiliusza blisko 2 tysiące lat temu. Enej w literaturze jest wesołym kozakiem, który bawiąc się i korzystając z wygód życia podróżuje po świecie. To właśnie ta postać, pochodząca z ukraińskiej kultury stała się inspiracją dla członków zespołu do zaczerpnięcia nazwy dla całej grupy muzycznej.

Dyskografia i nagrody – największe osiągnięcia zespołu Enej

Enej od momentu debiutu w 2008 roku stworzył 6 albumów studyjnych, z czego trzy z nich osiągały status złotej lub platynowej płyty. Wydany w 2010 roku „Folkorabel” przyniósł zespołowi ogromną popularność, co przełożyło się na zdobycie licznych prestiżowych nagród, takich jak „Przebój roku” według Radia Zet oraz Złoty Bączek na Przystanku Woodstock. Jeszcze większym sukcesem okazał się kolejny album studyjny zespołu Enej, który został zatytułowany „Folkhorod”. Premiera płyty miała miejsce 2 listopadzie 2012 roku, a piosenki „Symetryczno-liryczna”, „Skrzydlate ręce” oraz „Lili” zajmowały przez dłuższy czas czołowe miejsca na listach przebojów największych rozgłośni radiowych w Polsce.

Album „Paparanoja” wydany w 2015 nakładem wytwórni Lou & Rocked Boys był promowany singlami „Zbudujemy dom” oraz „Kamień z napisem Love”, które w głównej mierze przyczyniły się do osiągnięcia statusu złotej płyty. Ostatni album długogrający zespołu nazwany został „A skiela wy?” i zawiera klasyczne ukraińskie pieśni w aranżacji członków zespołu. Enej dwukrotnie został uznawany zespołem roku – w 2012 roku według plebiscytu Eska Music Awards oraz w 2013 roku, kiedy to nagroda ta została przyznana przez dziennikarzy i słuchaczy jednej z najpopularniejszych rozgłośni muzyczno-kulturalnych w Polsce – Radia Zet.


Kup najlepszy gramofon na: vinyllove.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj