Historia Polski jest dla wielu osób znana jedynie w sposób pobieżny, bez zagłębiania się w szczegóły i dokładne wydarzenia kształtujące nasz kraj na przestrzeni lat. Dzieje państwa położonego nad Wisłą są bogate w fascynujące postaci, które w znaczący sposób miały wpływ na losy całej Europy. Jaka była historia Polski? Które zdarzenia wpłynęły na aktualny wygląd i charakter naszego narodu?

Początki kształtowania się państwa polskiego

Za pierwsze istotne wydarzenie w historii kraju uznaje się chrzest księcia Mieszka I, który odchodząc od wierzeń pogańskich umożliwił nowo powstającemu państwu zdobycie silnej pozycji na arenie międzynarodowej. Okres średniowiecza naznaczony jest rządami wybitnych władców, którzy potrafili nie tylko utrzymać dobrobyt w państwie, lecz odpowiednimi decyzjami starali się zapewnić ciągły rozwój kraju. W gronie wybitnych jednostek związanych z tym okresem należy z pewnością wymienić Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego i Władysława Łokietka.

Późne średniowiecze i wczesna nowożytność, czyli okres wzmacniania pozycji Polski

Czasy te związane są z największymi sukcesami państwa polskiego na arenie międzynarodowej. To właśnie w tym czasie powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, która pod rządami rodu Jagiellonów stała się jedną z największych sił politycznych i militarnych w tej części Europy. Okres ten obfitował w liczne konflikty i starcia wojskowe, wśród których należy wymienić wojny z zakonem krzyżackim czy Imperium Osmańskim. Przemyślane rządy i wybitne jednostki w postaci między innymi Władysława Jagiełły i Jana III Sobieskiego doprowadziły do osiągnięcia największej potęgi w historii całego państwa.

Rozbiory – ciężkie czasy w historii Polski

Czasy późnej nowożytności można nazwać powolnym upadkiem państwa położonego nad Wisłą. Tworząc rys historyczny Polski trzeba koniecznie wspomnieć o zaborach, które doprowadziły stopniowo do zniknięcia Polski z mapy Europy na 123 lata. Ten ciężki okres był spowodowany nieudolnymi rządami oraz konfliktami wewnątrz państwa i na arenie międzynarodowej. Pomimo ciężkiej sytuacji, Polacy nieustannie walczyli o odzyskanie niepodległości wzniecając powstania narodowe, które niestety nie przyniosły zadowalających rezultatów. Po odzyskaniu wolności nastąpiła kolejna seria porażek Polski tym razem spowodowana wybuchem II wojny światowej, która wybitnie zapisała się w kulturze całego narodu.

Dzieje Polski – krótki rys historyczny

Zakończenie II wojny światowej nie było końcem trudów Polski, ponieważ komunizm panujący w kraju powoli wyniszczał państwo założone tysiąc lat wcześniej przez Mieszka I. Czasy stabilizacji w Polsce trwają dopiero kilkadziesiąt lat, podczas których stopniowo odbudowywano pozycję na arenie międzynarodowej. Cała historia Polski jest naznaczona sukcesami i porażkami, które są utrwalone w tradycji i kulturze Polaków od setek lat. Wytrwałość i wiara w ojczyznę sprawiły, że teraz możemy cieszyć się życiem w wolnym państwie wspominając jednocześnie najbardziej zasłużone jednostki i wydarzenia w całej historii Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj